Counter-Strike 1.6 seznamte se

Cs-ko, jedna z těch legendárnějších her vyvinutá ještě před miléniem, ale hraná možná už ne tolik jak před 5-10lety no ještě dosud. udává se rok vzniku 1999 což už je pěkný věk. No v podstatě je to hra z 90-sátých let což nadchne i nynějšího hráče pc her svou jednoduchostí, ale i tím, že ji v dnešní době spustíte řekněme, že už i na kalkulačce: D

Mód do hry Half-Life od společnosti Valve – je také kultovní věcička, kterou jsem ze strachu jako mladý kluk ani nedohrál: D Spouští se to vše přes již také známý program Steam. Nás zajímá verze 1.6, která se prosadila celosvětově a je dodnes známá a zakládá na ní i nynější verze hry Global Offensive, Source nebo Condition Zero. Samozřejmě známější hrou je Global Offensive pro jeho řekněme velkou „komerčnost,“ ale o tom pak.

Tato kultovní hra by se sama od sebe neprodala a to už jsme u obrovské fanouškovské základně této hry ještě dnes. Někteří si ji už nezahrají, ale pamatují na časy kdy na CRT monitorech běžela pouze 1.6-tka. Od menších turnajů, o menší ceny či dokonce pouze domácí lanky až po obrovské akce typu IEM a podobně se tato hra začala zapisovat v lidech jako reálný e-sport plný sponzorů, diváků a dalších organizací, které byly za vznikem nových týmů a hrdinů této hry. například SK Gaming, Virtus.Proa podobné celosvětové týmy. Právě tito lidé dali ke vzniku těchto obrovských turnajů o „dobré“ ceny, dobrou zábavu a adrenalin při vypjatých situacích kdy byl i stav utkání nerozhodný. Fanoušci si neváhají koupit dres nebo nějaký hardware od svého oblíbeného borce.

K podstatě hry, jde o to, že soupeří teroristické (terrorist) a policejní (counter-terrorist) jednotky v různých typech map. Například nejznámější typ mapy je Bomb Defusal ve zkratce DE. Každá mapa je označována touto předponou, např. de_dust2 jedna z poměrně nejhranějších map. Samozřejmě se hrávají i jiné typy map a to Hostage rescure ve zkratce CS, kde podstatou hry je zachránit určitý počet rukojmí a dostat je do bezpečí. Assassination ve zkratce AS je už méně hratelný typ mapy, v němž jde o záchranu konkrétního VIP hráče do bezpečí. Samozřejmě v těchto typech teroristé zadržují rukojmí a u VIP je to tak, že policisté eskortují VIP hráče do bezpečí přes teroristickou zónu. Jsou i další neoficiální typy map, jako jsou i skákání KZ, aim mapy AIM a další co komunita vytvořila.

Normální zápas se hraje na 16 vyhraných kol z toho musí zápas skončit 2 bodovým rozdílem, tedy se může stát, že se odehraje 30 kol s výsledkem 15:15 a v tom případě pokud to vyžadují pravidla se jde do prodloužení. Jinak zápas může skončit rozdílem 16:14 atd. Normální zápas se myslí mapa DE, 5 na 5 a ve stanovený čas cca 1.45 buď třeba udržet plant ze strany policistů nebo ze strany teroristů ho dobýt a položit bombu, ale následně ji i bránit až do výbuchu. Na opačné straně policisté musí zneškodnit položenou bombu do určitého času.

Samozřejmě každá hra má své mouchy a těmi mouchami mohu nazvat i cheating v této hře. Je to iv jiných hrách rozšířený pojem, ale stávalo se i to, že vás v zápase obrali o váš steam účet nebo jen znechutily zážitek ze hry. Tato otravná součást komunity jako takové mě provází po celé období hraní této kultovní hry. Dokonce se dají koupit cheaty což už je fakt mimo. CS-ko je ve VAC ochraně ta „by měla“ eliminovat takové záležitosti.

Každé heknutí nebo bug hry nemusí hned znamenat Ban. Velmi často se mluví také o takzvaných papírových mapách jako například de_nuke. Kde vás soupeř zabil a ani jste nevěděli odkud, tedy pokud jste vy sami nepoužívali tuto takzvanou díru (wallbang). Proděrovat se dá snad všechno a přesnost zůstala, takže materiál nemění dráhu střely. Pokud se vám podařilo vícekrát zabít takto soupeře, byli jste automatický cheater tedy podle některých: D Nebo si někde přeskočit na výhodnější pozici takzvaným longjump nebo přeskákat někde bunnyhopu či využívat bugy granátů. Toto jsou věci, které byly tolerovány do určité míry. Na některých lankách jsem se setkal s tím, že byl zákaz používat bunnyhopu, ale to už je věc organizátora.

 

Nejprve se tato hra hrála pouze do 100 FPS tedy do 100 vykreslování obrázků za sekundu. Řekněme, že nedávno Valve tuto hru vylepšilo a udělalo aktualizaci obsahu znamenající vyšší počet snímků za sekundu, HD modely a nějakou optimalizaci na nové mašiny a další věci. Jinak jsem aktualizaci této hry už dlouho neviděl.

 

Módování v CS-ku je již rozšířenější forma toho co základna hra nabízí. Jde také o samotný VIP účet ve hře kdy dostanete určité věci nad rámec těch, které dostanou normální hráči. Mezi časté módy patří zombie a další komunitní výtvory jako jailbreak, furien, COD: MW nebo BaseBuilder, které najdete i na stránkách csgame.cz

Nepleťte si mód s cheatem, když už máte například vylepšené náboje a střílení hned to není cheat pokud to samotný server umožňuje. Také najdeme v módech i deathmatch, což je dost dobré pro připravení se na nějaký ten zápas.

 

Něco k naší úžasné komunitě CZ / SK. Umí být pěkně toxická, ale také nápomocná. Tak nebuďte toxický, ale pokud někdo něco neví nebo se to jen učí, snažte se být tolerantní 🙂

Zdroj: Wiki, Google